آشنایی با سالن آمفی تئاتر

یکی از زیباترین و بزرگ ترین سالن های موجود در هر شهری، سالن آمفی تئاتر آن می باشد.

به دلیل بزرگ بودن و هزینه بر بودن این سالن ها باید کارایی های مختلفی از آن داشت در غیر این صورت از نظر اقتصادی برای تولید کننده به صرفه نیست. از سالن آمفی تئاتر می توان برای کنسرت، سخنرانی، تئاتر، سمینار، همایش و … استفاده کرد. چند منظوره بودن این سالن باعث می شود که افراد توجه زیادی به آن داشته باشند و در طراحی و تشکیل آن به موارد مختلفی دقت داشته باشند.

سالن آمفی تئاتر از گذشته های دور مورد استقبال همگان قرار داشت و مردم برای جمع شدن به این سالن ها می رفتند البته در گذشته این سالن ها در فضای باز طراحی می شدند و سقفی نداشتند. نمونه های ابتدایی این سالن ها روی تپه های خاکی و سنگی تشکیل شد که از چوب و سنگ نیز برای صندلی و نشستن افراد استفاده می شد. بعد از آن، سالن های سنگی تشکیل شد که استحکام بیشتری داشت.

با گذشت زمان معماران و طراحان سعی کردند از امکانات و تکنولوژی ها روز استفاده کنند و تغییراتی در ظاهر و تجهیزات سالن آمفی تئاتر بدهند. این تغییر باعث شد سالن ها به صورت سر بسته طراحی شوند و شکل و فرم بسیار زیباتری به خود بگیرند. البته نمای کلی این سالن ها همچنان مانند گذشته است و به صورت بیضی طراحی می شوند که به زیبایی آن ها می افزاید.

ویژگی های مهم سالن آمفی تئاتر

زمانی که افراد قصد دارند که یک سالن آمفی تئاتر طراحی و اجرایی کنند، باید به موارد مختلفی دقت داشته باشند تا بتوانند یک سالن استاندارد و با شکوه را به وجود آورند. اهمیت بالای این سالن ها باعث شده است که افراد در زمان طراحی دقت زیادی به آن داشته باشند و سعی کنند تمام ویژگی های مهم آن را به اجرا در آورند.  از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های یک سالن آمفی تئاتر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

معماری خارجی و داخلی سالن آمفی تئاتر

یکی از مهم ترین ویژگی های یک سالن آمفی تئاتر، معماری داخلی و خارجی آن می باشد. طراح و معمار باید دقت زیادی در نمای بیرون و داخل آن داشته باشد تا ساختمان بتواند به عنوان یک سمبل زیبایی در شهر شناخته شود. معماری این سالن ها باید به گونه ای باشد که سرمایه گذاران دولتی و خصوصی ترغیب شوند که روی آن سرمایه گذاری کنند و افراد دوست داشته باشند که همایش ها و اجتماع های خود را در آن برگزار کنند.

سقف سالن آمفی تئاتر

یکی از مهم ترین قسمت های یک سالن آمفی تئاتر، سقف آن می باشد. طراحان باید به سقف اهمیت زیادی بدهند و سعی داشته باشند که آن را به زیباترین شکل تزیین کنند. سقف های سالن آمفی تئاتر معمولا به صورت کنده کاری شده و گچ کاری شده می باشند تا زیبایی آن ها دو چندان شود.

البته می توان از سقف های کاذب نیز برای این سالن ها استفاده کرد. علاوه بر آن طراحان می توانند برای زیبایی بیشتر سالن های آمفی تئاتر، از سقف های کششی استفاده کنند. زیرا این سقف ها قابلیت تزیین شدن با رنگ ها، پارچه ها، چاپ تصویر و … را دارند و می توانند روی زیبایی کلی سالن تاثیر گذار باشند.

استفاده از سقف های کششی چندین مزیت دیگر نیز دارد. یکی از مهم ترین این مزیت ها، آکوستیک بودن آن ها می باشد. به دلیل استفاده از میکروفن و بلندگو در سالن آمفی تئاتر، بهتر است دیوار ها و سقف آکوستیک باشند تا صدا به بیرون از سالن نرود و مزاحمتی برای دیگران به وجود نیاورد.

صفحه ی اجرای سالن های آمفی تئاتر

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک سالن آمفی تئاتر، تزیین و طراحی خاص صفحه ی اجرای آن می باشد. این صفحه در دید همگان قرار دارد و باید تزیین و معماری آن متفاوت از دیگر قسمت ها باشد و تحسین همگان را بر انگیزد. صفحه ی اجرای سالن آمفی تئاتر باید به گونه ای طراحی شود که بتوان نمایش و تئاتر را روی آن برگزار کرد و از همه ی نقاط سالن دید داشته باشد.

صفحه ی اجرا اصولا در جلو سالن قرار دارد و تمام عرض سالن را پوشش می دهد. این صفحه به گونه ای طراحی شده است که اگر صندلی کم بود و مردم مجبور شدند که روی سکو ها یا روی زمین بنشینند، بتوانند دید خوبی به آن داشته باشند و برنامه های اجرا شده را مشاهده کنند.

نحوه ی چیدمان صندلی سالن

یکی دیگر از نکات مهم در زمینه ی طراحی و معماری یک سالن آمفی تئاتر، دقت در چیدمان صندلی ها در آن می باشد. در مورد انتخاب صندلی ها باید دقت داشت که رنگ و نوع آن ها با دکوراسیون کلی سالن هماهنگی داشته باشد و خللی به آن وارد نکند. علاوه بر زیبایی باید به استاندارد بودن آن ها نیز دقت کرد تا افراد با قرارگیری روی آن ها احساس ناراحتی نداشته باشند.

علاوه بر موارد بالا یکی از ویژگی های مهم یک سالن آمفی تئاتر، نحوه ی چیدمان صندلی ها می باشد. چیدمان صندلی ها باید به گونه ای باشد که همه ی افراد روی هر صندلی بتوانند دید خوبی نسبت به صفحه ی اجرا داشته باشند و از آن لذت ببرند. طبقه ای بودن صندلی ها و حالت نیم گرد بودن آن ها باعث می شود که افراد بتوانند به راحتی صفحه ی نمایش را مشاهده کنند.

نورپردازی و صداپردازی

یکی از ویژگی های مهم برای یک سالن آمفی تئاتر، دقت به نورپردازی و صداپردازی آن می باشد. همانطور که بیان کردیم یک سالن آمفی تئاتر بسیار بزرگ است و باید تجهیزات نور و صدا به گونه ای طراحی و اجرا شوند که تمام افراد در هر نقطه ای از سالن که نشسته اند، بتوانند به راحتی صدای صفحه ی اجرا را بشنوند. علاوه بر آن نور نیز باید به گونه ای باشد که قسمتی از سالن را اذیت نکند و در تمام قسمت ها به یک اندازه پخش شود. به طور کلی تعادل صوتی و نوری باید رعایت شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما