صندلی اداری چیست؟

افراد در بسیاری از مشاغل نیاز دارند که برای انجام دادن وظایف خود، مدت زمان طولانی را روی صندلی بنشینند.

نشستن روی صندلی به مدت طولانی، نیازمند انتخاب یک صندلی مناسب و استاندارد می باشد. صندلی اداری بیشتر در شرکت ها و اداره ها مورد استفاده قرار می گیرد که باید با دقت زیاد انتخاب شود. افرادی که مجبورند زمان زیادی را روی صندلی بنشینند باید به استاندارد بودن و با کیفیت بودن آن توجه زیادی کنند. البته به جز این موارد افراد باید بداند که روش نشستن درست روی صندلی چیست. به طور مثال فرد نباید روی لبه ی صندلی اداری بنشیند و باید قسمت لگن خود را به صورت کامل روی صندلی قرار بدهد و یا اینکه برای انجام کار ها نباید بیش از حد خم شود تا دردی را در ناحیه ی کمر و گردن احساس نکند. در نتیجه علاوه بر انتخاب یک صندلی اداری مناسب، باید به نحوه ی نشستن خود نیز دقت کنند.

انواع صندلی اداری چیست؟

صندلی اداری دارای انواع مختلفی دارد که مهم ترین آن ها به صورت زیر می باشد.

صندلی اداری 24 ساعته

این صندلی ها برای افرادی مناسب است که مجبورند مدت طولانی از روز را روی صندلی بنشینند و کار های خود را انجام دهند. در ساخت و طراحی این صندلی ها دقت زیادی شده است تا افراد بتوانند مدت زیادی را روی آن بنشینند. برای ساخت آن بیشتر از فوم های با کیفیت و مستحکم استفاده می شود و آن را به صورت ارگونومی طراحی می کنند.

صندلی مدیریتی

یکی دیگر از انواع صندلی اداری،  صندلی مدیریتی می باشد که در طراحی آن از بهترین تکنولوژی ها استفاده می شود و شکوه و زیبایی آن بیشتر از صندلی های دیگر است و سعی می شود که در ظاهر، شکوه یک مدیر را نشان دهد.

صندلی کامپیوتر

این صندلی ها بیشتر به صورت چرخ دار، قابل تنظیم، پایه دار و … طراحی می شوند تا افراد در زمان کار با کامپیوتر راحت باشند. ارتفاع این صندلی ها نیز به گونه ای است که بیشترین هماهنگی را با میز کامپیوتر داشته باشد.

صندلی کنفرانسی

یکی دیگر از انواع صندلی اداری، صندلی کنفرانسی می باشد که بیشتر در سالن های کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرد و به آن صندلی هیئت مدیره نیز می گویند. این صندلی ها قابلیت تنظیم کمتری دارند زیرا افراد زمان کمتری را روی آن می نشینند و تنها در زمان جلسات از آن استفاده می کنند.

صندلی آمفی تئاتر، صندلی پذیرش، صندلی مش، صندلی کلاسیک، صندلی کارمندی، صندلی ارگونومیک، صندلی اجرایی و … از مهم ترین و رایج ترین صندلی های اداری می باشند که افراد برای شرکت و اداره ی خود خریداری می کنند. هر کدام از این موارد ویژگی های خاص خود را دارا می باشند.

 

 

معرفی ویژگی های یک صندلی اداری مناسب

همانطور که بیان کردیم در زمان انتخاب و خرید انواع صندلی اداری باید دقت زیاد شود تا بتوان بهترین و با کیفیت ترین آن ها را خریداری کنید. استاندارد بودن یک صندلی اداری بسیار مهم است و صندلی باید دارای ویژگی های خاصی داشته باشد. از مهم ترین ویژگی های یک صندلی اداری خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. یک صندلی مناسب، صندلی است که تکیه گاه و پشتی مناسبی داشته باشد تا افراد بتوانند به راحتی به آن تکیه کنند و ستون فقرات افراد بدون مشکل در بهترین حالت قرار بگیرد.

 2. صندلی باید ارتفاع مناسبی داشته باشد و افراد بتوانند ارتفاع آن را متناسب با قد خود تغییر دهند. قابل تنظیم بودن ارتفاع صندلی، یکی از بهترین ویژگی های آن می باشد.

 3. یکی از مهم ترین ویژگی های صندلی اداری، داشتن یک نشیمن راحت و نرم می باشد. قسمت نشیمن یک صندلی بسیار مهم است و باید توجه ویژه ای به آن شود. نرم بودن و فوم بودن آن بسیار مهم است تا قسمت لگن افراد به مرور زمان با مشکل مواجه نشود.

 4. از دیگر ویژگی های مهم یک صندلی اداری خوب، جنس رویه ی آن می باشد. این صندلی ها باید به گونه ای ساخته شوند که فرد با نشستن روی آن ها عرق نکنند و بتوانند برای ساعات طولانی از آن استفاده کنند.

 5. یک صندلی اداری خوب صندلی است که بتواند باعث شود گردش خون در بدن افراد به راحتی و به خوبی انجام شود و مشکلات قلبی و گوارشی برای فرد به وجود نیاید.

 6. بهتر است صندلی اداری ، پشتی فنری داشته باشد تا فرد بتواند به راحتی به آن تکیه کند.

 7. صندلی باید دسته ی قابل تنظیم نیز داشته باشد تا فرد بتواند به راحتی آن را متناسب با بدن خود، تنظیم کند و به راحتی از آن استفاده کند. این دسته ها می توانند باعث شوند که خستگی آرنج، ساعد و حتی گردن شما کاهش یابد. اگر دسته ی صندلی اداری دارای پد باشد بسیار بهتر و راحت تر است.

عوارض صندلی اداری نامناسب چیست؟

انتخاب صندلی درست و استاندارد بسیار مهم است و می تواند روی سلامت فیزیکی افراد تاثیر زیادی داشته باشد. به همین تناسب اگر صندلی اداری با دقت زیاد انتخاب نشود، می تواند عوارض و خطرات مختلفی را برای افراد به وجود آورد. از مهم ترین عوارض این صندلی های نامناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اگر صندلی نامناسب انتخاب شود، می تواند روی کمر افراد تاثیر منفی بگذارد و بر دیسک کمر او در طولانی مدت فشار وارد کند و می تواند باعث ایجاد احساس درد در ناحیه ی کمر افراد شود.

 • احساس درد در ناحیه ی گردن فرد، از دیگر عوارض استفاده ی صندلی اداری نامناسب و غیر استاندارد می باشد.

 • اگر فرد نیاز دارد که مدت طولانی روی صندلی خود بنشیند، حتما باید به استاندارد بودن آن توجه کند. در غیر این صورت فرد می تواند با عوارضی مانند خستگی زودرس، مشکلات گوارشی، مشکل گردش خون، کاهش یافتن راندمان قلب و … روبرو شود. این عوارض ممکن است برای بسیاری از افراد دور از ذهن باشد و هرگز به آن ها فکر نکرده باشند.

 • درد در قسمت لگن، از دیگر عوارض استفاده از صندلی های نامناسب می باشد که ممکن است برای افراد به وجود آید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *